Az egyik legaromásabb mentaféle, epeproblémák esetén teája mindig segít.
Jellemzők: Az alma menta (Mentha suaveolens) egy közepes termetű (30-50 cm) szívós évelő gyógy- és fűszernövény. Rendkívül impozáns kis mentaféle, ugyanis levelei közepes méretűek, kerekdedek, fűrészes szélűek és kifejezetten molyhosak, puhák. Virágait nyáron hozza. A virágok kicsik, fehérek, de nem jelentősek, ennek ellenére a növény kiváló lepke- és méhcsalogató tulajdonsággal bír. Szeret nagyobb területeket elfoglalni a kertben, ezért érdemes időnként visszaszorítani terjedését. A leveleket megdörzsölve kellemes, alma illatot érez az ember, ez adja a növény legfőbb különlegességét. Alkalmas teák, nyári üdítők, limonádék ízesítésére, sütemények, sorbet-k díszítésére. A növény illóanyagai hatással vannak a szervezetre: nagyszerűen segítik az emésztést, nyugtatják az idegrendszert, csökkenti a stresszt és a szorongást, csökkenti a lázat és a fejfájást, ezáltal még az immunrendszert is erősítik. Balkonon, teraszon is kiválóan nevelhető.
Spearmint in pot Levele sokféleképpen felhasználható: Teakészítés: 10-15 friss mentalevelet (vagy 1 cspott evőkanálnyi szárítottat) 2,5 dl forrásban lévő vízzel leforrázunk, befedve 15 percig állni hagyjuk, leszűrjük. Citrommal ízesítve télen melegen, nyáron jégkockákkal fogyaszthatjuk. Mentaüdítő: kis darab gyömbért lereszelünk, 3 dl vízzel pár percig forraljuk, lezárjuk a hőforrást. Egy maréknyi frissen szedett mentalevelet hozzáteszünk, fél óráig állni hagyjuk, majd leszűrjük. Természetes édesítőszerként Stevia folyékony kivonatából 1 mokkáskanálnyit belekeverünk, ízlés szerint citrom- vagy narancslével ízesítjük, mentalevélkékkel díszítve behűtve tálaljuk. Fodormentalikőr: 3 dl alkoholba 10-15 friss fodormentalevelet áztatunk egy hétig meleg helyen, mindennap összerázzuk. Végül leszűrjük és cukorsziruppal vagy egy evőkanál természetes édesítőszerrel édesítjük. Gyomorrontás esetén 1-1 evőkanállal gyógyszerként fogyasztjuk, de friss mentahajtásokkal díszítve aperitifként is kínálhatjuk. Mentafürdő: 25 dkg mentalevélből forrázatot készítünk, a fürdővízbe öntve kiváló mentaillatú, testileg és lelkileg frissítő fürdőt vehetünk. (A mentaforrázat száraz és festett haj öblítésére is ajánlható.) Konyhai haszna: fűszernövényként saláták, kompótok, pikáns mártások ízesítéséhez és mentacsokoládé készítéséhez alkalmazhatjuk.
A citromfű (Melissa officinalis) világoszöld, molyhos levelű változata, levelei enyhén édeskés aromával rendelkeznek. Fagytűrő, évelő növény.
Aki a természetes tisztítószerek és kozmetikumok híve bizonyára ismeri az orvosi szappanfüvet. Az egész növényt és a gyökerét is használhatjuk mosásra, szappanként vagy hajmosóként. Évelő gyógynövény, könnyen nevelhető, tápanyagban gazdag talajon díszlik leginkább. Dekoratív külseje miatt dísznövényként is ültethető, júniustól szeptemberig virágzik. Vágott virágnak is alkalmas. Magas szaponintartalma miatt a növényt bárhol megdörzsöljük, szappanszerűen habzik. Ha mondjuk sampont szeretnének készíteni íme két egyszerű recept: Két nagy marék friss növény apróra vágva, adjunk hozzá 3 csésze vizet és melegítsük-de ne forraljuk-míg jól habzó oldatot kapunk. Azonnal használható. 2 csésze desztillált vízben másfél evőkanál szárított szappangyökeret kb. 20 percig főzünk, majd a tűzről levéve hozzáadunk 2 teáskanál citromverbéna vagy macskamenta levelet , állni hagyjuk majd leszűrve azonnal használjuk hajmosásra.
Ferdődi1-es fekete ribizli, egész éven át ültethető (fagymentes időszakban). Június közepén-végén érik, bogyói nagyok, lilás feketék, íze és konzisztenciája miatt minden felhasználási célra alkalmas. Kiemelkedően sok vitamint (C, D, A, B vitaminok) tartalmazó, igen bőven termő, fajtkorai érésű, nagy gyümölcsű fajta. Vízigényes, rendszeres öntözést igényel, a talajtakarást meghálálja.