Kellemes íze miatt évezeti teaként is fogyasztható. Elsősorban idegerősítő és nyugtató hatásáról ismert. Alvási zavarokra, kezdődő depresszióra, idegnyugtatásra, ideges eredetű szívpanaszokra használjuk. Serkenti a máj működését, emésztésjavító, puffadásgátló. Izzasztó hatása is van. Szabályozza a pajzsmirigy működését és csökkenti a túlműködésből adódó idegességet. Menstruáció előtti idegfeszültség csökkentésére is alkalmas. A benne található polifenolok antivirális tulajdonságúak, segítik az ajakherpesz gyógyulását, és felére csökkentik a vírusfertőzés kiújulásának gyakoriságát. Felhasználása belsőleg Idegnyugtatásra, depresszióra naponta 1-3 csészével ihatnak belőle étkezések között. Ízesítés nélkül fogyasztandó. Görcsös, ideges hányás esetén apránként elkortyolgatva kell egy csészével meginni belőle. Vízhajtásra reggel éhgyomorra egy csészével igyunk. Megfázás, influenza esetén izzasztásra használható, ágyban fekve, forrón kell ilyenkor meginni belőle legalább két csészével egymás után. Emésztésjavításra étkezés előtt fogyasszanak belőle egy csészényit. Ha alvásproblémákra isszuk, este, lefekvés előtt tanácsos egy langyos csésze teát elkortyolgatnunk. Napi egy-három csészével korlátlan ideig iható. Gyermekeknek 1 éves kortól hígítva adható (egy teáskanál teafű 2,5 dl vízhez). Felhasználása külsőleg Sebfertőtlenítésre, övsömörre, daganatokra, zúzódásra, reumatikus fájdalomra bedörzsölőként használjuk a teáját.
A galagonya virágzó ágvég tea a szívünk védője. Kiváló vérnyomáscsökkentő. Szívritmust szabályoz, szívideget nyugtat, a szív és az erek izmait rugalmasan tartja, javítja a vérkeringést, értágító hatású. Érelmeszesedés ellen és szívkoszorúér-bántalmakra is javasolt. Szédülést, szorongást, szapora szívdobogást és rövid légzést lehet vele kezelni. Az ideges görcsök ellen is jó. Stresszoldó, nyugtató, alvást elősegítő hatású. A rohanó életmód nagyon megterheli a szívünket és az idegeket. Ezért jó, ha heti egy-két csésze galagonya teát megiszunk megelőzésként, abban az esetben is, ha egészségesek vagyunk.
„A kamillavirág gyulladáscsökkentő, antibakteriális, görcsoldó, szélhajtó, főleg gyomor- és bélhurut, felső légúti hurutok és megbetegedések esetén. Külsőleg alkalmas borogatásra, fürdőnek vagy öblögetésre.” Prof. Szabó László Gy. Elkészítési javaslat Egy púpozott evőkanál (3 g) vágott drogot 150 ml forró vízzel leöntünk, 5-10 percig állni hagyjuk, majd szűrjük. A friss teát étkezési szünetekben fogyasszuk! Ugyanezzel öblögessünk szájüreg-, fogíny- és torokgyulladásnál. Ülőfürdő készítése: egy marék drog 2-3 liter vízhez. Napi adag: 0-6 hónapos korig 1 g, 6 hónapostól 3 éves korig 2 g, 3 éves kortól 3 g. Felnőtteknél max. 6 g. Mellékhatás: külsőleges kezelésnél az arra érzékenyeknél allergiás reakciókat válthat ki. Kiszerelés 100g Összetevők Kamillavirág Matricariae flos Tipus szálas Tömeg 100g
A levendula teája idegnyugtató, étvágyjavító. Forrázatával meg lehet szüntetni az ideges szívdobogást, felfúvódás ellen is jó, valamint migrént, szédülést, melankóliát is gyógyít. Vízhajtó hatása is van.
Az orvosi zsályalevél rendkívül hatékony gyulladáscsökkentő és antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik. Mandulagyulladás, torok- és fogínygyulladások esetén öblögetőszerként eredménnyel alkalmazhatjuk főzetét (miután kihűlt). A zsálya a nők gyógynövénye: belsőleg fogyasztva a változókori panaszokat enyhíti, a csökkent ösztrogénszintet segít normalizálni ösztrogénszerű hatóanyagával, a hőhullámok, fokozott izzadás kezelésére is javallott. Szabályozza a menstruációt, csökkenti a hasfájást. Kutatások igazolták, hogy rendszeres fogyasztása jótékony hatással van a beszűkült agyi erekre. Szoptatós kismamáknak nem ajánlott a fogyasztása, mivel a tejelválasztást csökkenti.
A rózsafélék (Rosaceae) családjába tartozik. Bogyója a C-vitaminon kívül számos olyan anyagot tartalmaz, amelyet az emberi szervezet kiválóan tud hasznosítani: pektin, flavonoidok, cukor, alma- és citromsav, cseranyag, A vitamin. Már az ókori népek is felismerték gyógyító hatását, főként a sorvadásos betegségek ellen. A C-vitamin fokozza a szervezet ellenálló-képességét, a flavonoidok gyulladásgátló és antibiotikus immunerősítő hatást fejtenek ki, a pektinek pedig segítik az emésztést. A bogyóból készített gyógytea influenzás időszakban, meghűléses megbetegedések idején rendszeresen fogyasztandó. Ismeretes gyógyhatása vese- és hólyagbántalmakra, bélhurut és hörghurut esetén. Emésztést javító hatása közismert, gyenge vizelethajtó tulajdonságú. A csipkebogyó készítmények jól használhatók erősítő, üdítő és élvezeti célokra is.
Szárított fügel levél / Dried fig leaf 30 g A füge levelét hagyományosan a cukorbetegség gyógyszereként alkalmazzák a természetgyógyászatban. Állatkísérletek alapján kimutatható, hogy a levél forrázatából készített főzet alkalmas a vércukorszint csökkentésére. 1 csapott evőkanál levelet 5 dl vízzel forraljunk fel, hagyjuk 30 percet állni. Leszűrés után egész napra elosztva fogyasszuk.
Egy kis csokor virág az otthon dísze lehet vagy felhasználható szörp, sütemény készítésére.